Új generációs kommunikációs és vezérlő egység létrehozása a villamosenergia felhasználását mérő készülékek távleolvasásához és a fogyasztói-termelői berendezések direkt befolyásolásához
Kedvezményezett:
Prolan Irányítástechnikai Zrt.
A projekt címe:
Új generációs kommunikációs és vezérlő egység létrehozása a villamosenergia felhasználását mérő készülékek távleolvasásához és a fogyasztói-termelői berendezések direkt befolyásolásához
Támogatás összege:
410 711 789 Ft
Projekt azonosítószáma:
2023-1.1.1-PIACI_FÓKUSZ-2024-00006
Projekt megvalósítási időszaka:
2024.01.01-2025.12.31.
A PROJEKT TARTALMÁNAK BEMUTATÁSA
A villamosenergia hálózatüzemeltetők, rendszerirányítók (DSO, TSO) feladatai többek között a fogyasztásmérők távoli leolvasása, a hálózat energiaegyensúlyának DLC-vel (Direct Load Control) való biztosítása, azaz a fogyasztás és a termelés helyén való beavatkozás.
A központosított energiatermelés és a hierarchikus vezérlési architektúrák szerepe csökken, a lokális termelés és a kiegyenlítő rendszerek szerepe ezzel szemben nő. Az időjárásfüggő napelemes rendszerek rohamos terjedésével egyre kritikusabbá válik az egyensúlyi helyzet. Az energiapolitika pályázati lehetőségekkel ösztönzi a napelemes háztartási (HMKE) rendszerek telepítését, így a következő években akár 35 000 háztartás élhet ezzel a lehetőséggel. Az áramszolgáltatók keresik a megfelelő műszaki megoldást arra, hogy korszerű technológiák alkalmazásával valósuljon meg a fogyasztói direkt befolyásolás. A DLC-t jelenleg megvalósító Rádiós és Hangfrekvenciás Körvezérlő (RKV, HKV) rendszerek ma már elavultak, egyirányú kommunikációjuk nem biztosítja a megfelelő funkcionalitást és a kibervédelmet.
A partnereink, a szolgáltatók igénylik a legújabb távközlési technológiákhoz (5G, LoRa, LTE450, CDMA, NBIoT) való illeszkedést. Szüksége van a piacnak olyan megoldásra, amely a drágább okosmérők helyett olcsó digitális, helyi kommunikációra képes fogyasztásmérők bevonásával, az AMR és DLC feladatokat gazdaságilag megtérülően oldja meg. A fent említett funkciók egy készülékbe integrálásával, egyetlen kommunikációs csatorna használatával, valamint az olcsó digitális fogyasztásmérők alkalmazási lehetőségével komoly költségcsökkentés érhető el.
A fenti feladatok megoldásához új generációs AMR-DLC (Automatic Meter Reading – Direct Load Control) kombinált készüléket fejlesztünk, amely egyrészt a fogyasztásmérők távoli leolvasása, másrészt a hálózat energia egyensúlyának DLC-vel való biztosítása mellett ennek a két funkciónak egy készülékbe való összevonása azt a lehetőséget is biztosítja, hogy helyben zárthurkú energiaszabályozás történjen. Az AMR funkcióból adódóan a fogyasztásmérő visszaolvasásával lehetőség van a beavatkozásunk hatását mérni, ezzel lokális szabályozást kialakítani a háztartásban, amelyhez a kívánt „energialedobást” vagy „energiafelvételt” az egyensúlyért felelős, rendszerszintű szabályozást végző DSO vagy TSO határozza meg.
Az új generációs kommunikációs egység elkészítése, a beavatkozási, szabályozási lehetőségek és algoritmusok kidolgozása, a megfelelő kibervédelem kialakítása kutatási feladatok elé állít minket.
A versenytársak fejlesztéseire az okosmérő kialakítás a jellemző. Egy készülékben alakítják ki a fogyasztás mérés, a távkommunikáció funkciócsoportokat. Az okosmérők mellett nagy számban kerültek felszerelésre olcsó digitális mérők, melyek távoli kommunikációval nem rendelkeznek. A megoldásunkkal ezek a mérők bevonhatók a komplex feladatba, nem szükséges közel tízszeres árú okosmérőre való cseréjük. A magyarországi gyakorlatban, a több mint egy millió, vezérelt fogyasztójú háztartásban, ahol AMR és DLC feladatok együtt jelentkeznek, a fogyasztásmérő mellé transzparens kommunikációval rendelkező AMR-t és ettől független RKV vagy HKV készüléket alkalmaznak. A németországi „Intelligentes Messsystem”-ben is két eszköz kell a feladat megoldásához. A fogyasztásmérők mellett az AMR feladatokat a Smartmeter Gateway oldja meg, viszont a DLC feladatokra egy külön egység szükséges, a gateway-hez kapcsolódó relés egység, a Steuerbox. A fenti feladatok együttes megoldásával, a leendő termékünk egyedinek, újdonságnak tekinthető az okos hálózatok területén.
Fenti megoldásunkkal kulcsfontosságú eszközt biztosítunk a villamosenergia-ipar további digitalizációjához, a naprakész kibervédelem biztosításához, a megújuló energiatermelés, ezen belül is az időjárásfüggő napelemes termelés kiterjesztéshez, amely a fosszilis energiahordók kiváltásának kiemelt eszköze. Ezzel nagymértékben hozzájárulunk az (S3) intelligens szakosodási stratégia céljainak megvalósulásához.